Tämä Siptunen erityisesti Suomen hajaseutuja varten teettämä erittäin tehokas 14 dBi:n suunta-antenni tuo LTE:n huikeat nopeudet luotettavasti myös hajaseuduille ja taajamien ulkopuolellekin. Mukana olevan 900 MHz-tuen ansiosta antenni on loistava valinta sijaintiin, jossa on toistaiseksi 900 MHz -verkko ja 800 MHz LTE tulossa pian, tai 900 MHz- ja 800 MHz -verkot ovat rinnakkaiskäytössä 14 dBi:n vahvistus tarkoittaa jopa 11 dBi:n antenniinkin verrattuna vielä puolitoistakertaista kantamaa. (3dBi lisäys vahvistukseen tuo aina 0.5 x lisäyksen matkaan.)
Tämän antennin teho siis riittää muodostamaan 900 MHz 3G/UMTS ja 700/800 MHz 4G/LTE-yhteyden jopa 20 kilometrin päähän tai tiheammänkin metsikön läpi.
Pakkauksessa on mukana kiinnikkeet ja 10 metrin matalahäviöinen kaapeli SMA-urosliittimellä, joka sopii kaikkiin Siptunen sovittimiin ja jatkokaapeleihin.
HUOM! Pakkaus sisältää tarvikkeet myös vaakapolarisaatioasennukseen.
Ominaisuudet:
- taajuus: 700-960 MHz
- vahvistus: 12-14 dBi
- pituus: 99 cm
- paino: 1,9 kg
- kaapeli: 10 m HDF-200, SMA-urosliitin
- väri: alumiini
Tuotetta tullut varastoon: tiistai 11 maaliskuu, 2014.